FRSE wzięła aktywny udział w polskiej prezydencji w Radzie UE, organizując międzynarodowe wydarzenia. Wśród nich znalazły się m.in. dwie konferencje marcowe w Lublinie oraz w Warszawie, a także majowe Nieformalne Spotkanie Dyrektorów Narodowych Agencji w Sopocie.
Półroczna prezydencja to nie tylko czas, kiedy jeden kraj staje się głosem całej Europy, lecz także szansa, by wspólnie zmieniać nasz kontynent na lepsze. Kalendarz prezydencji obejmuje oficjalne i nieformalne spotkania odbywające się w Polsce, Brukseli, ale i na całym świecie, w tym: posiedzenia wysokiego szczebla, spotkania urzędnicze, eksperckie oraz wydarzenia w ramach programu kulturalnego. Wśród nich znalazły się dwie międzynarodowe konferencje w marcu 2025 r. zorganizowane przez FRSE – w ramach zadań powierzonych nam przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pierwsza poświęcona była dialogowi młodzieżowemu (Lublin), druga zaś dotyczyła edukacji włączającej (Warszawa). W Lublinie odbyło się również Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Młodzieży. Ponadto w maju w Sopocie zorganizowaliśmy Nieformalne Spotkanie Dyrektorów Narodowych Agencji Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz spotkanie robocze Narodowych Agencji sektora Młodzież.
European Youth Conference (EUYC) – 2-5 marca 2025 r., Lublin
Cykliczna konferencja, odbywająca się podczas każdej z prezydencji, stanowiła istotną część konsultacji w ramach unijnego dialogu młodzieżowego. W Lublinie zgromadziło się ok. 300 młodych ludzi z prawie 40 krajów – zarówno z Unii Europejskiej, jak i krajów do niej kandydujących. Uczestnicy koncentrowali się na takich tematach, jak wzmacnianie poczucia wspólnotowości wśród młodych Europejczyków oraz zwiększanie roli dialogu młodzieżowego na wszystkich etapach procesu decyzyjnego w UE.
W ramach EUYC odbyły się również warsztaty w pięciu obszarach tematycznych:
- Twoje bezpieczeństwo w UE.
- Młodzi ludzie w cyberświecie.
- Czy twój głos ma znaczenie w UE?
- Młodzież mówi „sprawdzam” dla wartości UE.
- Dialog młodzieżowy na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym – najlepsze praktyki, studia przypadków.
W konferencji uczestniczyli delegaci młodzieżowi wskazani przez resorty edukacji poszczególnych krajów.
Meeting of Directors-General for Youth – 4-6 marca 2025 r., Lublin
Także w Lublinie w dniach 4-6 marca 2025 r. odbyło się Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Młodzieży. Miało ono na celu omówienie kluczowych kwestii związanych z rozwojem polityki młodzieżowej w UE, w tym włączenia perspektywy młodzieżowej do wszystkich obszarów polityki na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i wspólnotowym. Dyskusje dotyczyły również przyszłości takich programów, jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, a także Strategii UE na rzecz młodzieży po 2027 r.
Flagship Presidency Conference on inclusive education – 16-18 marca 2025 r., Warszawa
Konferencja „Let’s make inclusion happen! Inclusive education for a fair, resilient and competitive EU” została zorganizowana w ramach priorytetu krajowego polskiej prezydencji w dziedzinie edukacji. Miała na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji między ekspertami a praktykami na temat wdrażania edukacji włączającej jak najwyższej jakości – tak by dzieci i młodzież o różnorodnych potrzebach edukacyjnych otrzymywały odpowiednie wsparcie.
Podejmowane były m.in. następujące tematy:
- Wczesna włączająca opieka i edukacja.
- Współpraca międzysektorowa i wewnątrzsektorowa.
- Edukacja w zróżnicowanych klasach szkolnych.
- Uwzględnienie opinii uczniów i ich rodzin w procesie edukacji.
- Przyszłość programu Erasmus+ – jak uczynić go bardziej włączającym?
- Kariera bez barier.
- Przygotowanie kadry do edukacji włączającej.
- Monitorowanie jakości edukacji włączającej.
- Nowoczesne technologie w edukacji włączającej.
Prawie 300 uczestników, ekspertów i edukatorów z różnych krajów wspólnie szukało nowych sposobów na tworzenie bardziej otwartego i dostępnego systemu edukacji.
Informal Erasmus+ NA Directors’ Meeting and Business Meeting of NAs for Youth – 13-16 maja 2025 r., Sopot
Uczestnicy z całej Europy wzięli udział w sesjach tematycznych dotyczących sektorów Edukacja i szkolenia oraz Młodzież, a także zapoznali się z aktualnościami z Komisji Europejskiej. Był to czas intensywnej współpracy, wymiany doświadczeń i planowania kolejnej perspektywy programów Erasmus+ i EKS w Europie.
W grupie Edukacja i szkolenia skupiano się m.in. na maksymalizacji wpływu działań programów europejskich na edukację i społeczeństwo w krajach członkowskich. Z kolei w grupie dla sektora Młodzież pochylano się nad takimi kluczowymi wyzwaniami, jak:
- uznawanie pracy z młodzieżą;
- wartości UE i demokracja;
- bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne;
- unia umiejętności;
- sprawiedliwość międzypokoleniowa.
Podczas wydarzenia Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE, symbolicznie przekazał sztandar na ręce Petera Grønnegårda, dyrektora duńskiej Narodowej Agencji. 1 lipca 2025 r. to właśnie Dania przejmuje przewodnictwo w Radzie UE i zorganizuje kolejne spotkanie Narodowych Agencji.
Inne wydarzenia z udziałem FRSE
Oprócz czterech organizowanych wydarzeń FRSE była zaangażowana także w inne, wśród których warto wymienić zwłaszcza dwa:
- Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (DGVT) – 19-20 maja 2025 r., Katowice
Tematyka spotkania związana była z priorytetem prezydencji w zakresie kształcenia zawodowego, który dotyczy m.in. wdrażania koncepcji doskonałości zawodowej. To zaś ściśle dotyczy flagowej inicjatywy Polski – tworzenia sieci Branżowych Centrów Umiejętności (przedsięwzięcie realizowane przez FRSE).
Tematyka spotkania związana była z priorytetem prezydencji w zakresie kształcenia zawodowego, który dotyczy m.in. wdrażania koncepcji doskonałości zawodowej. To zaś ściśle dotyczy flagowej inicjatywy Polski – tworzenia sieci Branżowych Centrów Umiejętności (przedsięwzięcie realizowane przez FRSE).
- III Forum Sojuszy Uniwersytetów Europejskich – 12-13 czerwca 2025 r., Wrocław
Tematy przewodnie wydarzenia to współpraca w ramach Sojuszy Uniwersytetów Europejskich oraz wspólna wizja Europejskiego Dyplomu. Podczas Forum odbyła się organizowana przez FRSE sesja pt. „From European University to European Degree”.
Tematy przewodnie wydarzenia to współpraca w ramach Sojuszy Uniwersytetów Europejskich oraz wspólna wizja Europejskiego Dyplomu. Podczas Forum odbyła się organizowana przez FRSE sesja pt. „From European University to European Degree”.
Konkurs „Polska na czele europejskiej rodziny” – dziecięce logo prezydencji
Konkurs plastyczny „Polska na czele europejskiej rodziny” zapraszał uczniów szkół podstawowych do artystycznej refleksji nad rolą Polski w Unii Europejskiej. Głównymi celami były: wzbudzenie zainteresowania uczniów tematyką unijną, promocja wartości europejskich oraz rozwijanie ich talentów artystycznych. Wyróżnione prace pozwoliły stworzyć nową, dziecięcą wersję logotypu polskiej prezydencji.
Z kilku tysięcy prac wyłoniono zwycięzców w dwóch grupach wiekowych:
- w kategorii klas I-III – Emilia Miąso, Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie;
Nagrodzone prace były prezentowane m.in. w trakcie marcowej unijnej konferencji młodzieżowej w Lublinie, a także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – w Dzień Dziecka. Ponadto dziecięce logo prezydencji autorstwa Emilii Miąso rozświetliło sam budynek Pałacu.
- w kategorii klas IV-VIII – Nikodem Kahl, Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Małkocinie.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy online oraz nagrania z drona!