W dniach 2-5 marca Lublin stał się centrum europejskiego dialogu młodzieżowego, goszcząc Europejską Konferencję Młodzieżową (EU Youth Conference). Ponad 300 uczestników z niemal 40 krajów spotkało się, by omówić przyszłość polityki młodzieżowej w Unii Europejskiej. Kluczowym tematem konferencji był europejski cel dialogu młodzieżowego nr 1 „Łączenie UE z młodzieżą”, wspólny dla trio prezydencji Polska-Dania-Cypr.
Uroczyste otwarcie: Młodzież kształtuje przyszłość Europy
Konferencję oficjalnie otwarto w Filharmonii Lubelskiej w obecności polskich i europejskich decydentów. Minister Edukacji RP Barbara Nowacka podkreśliła znaczenie zaangażowania młodych ludzi w proces decyzyjny UE: „Młodzi Europejczycy to nie tylko liderzy przyszłości. Oni już dziś mają realny wpływ na kształtowanie naszej wspólnej Europy, proponując innowacyjne rozwiązania i inicjując działania na rzecz lepszej przyszłości”.
Głos zabrał także Glenn Micallef, Komisarz ds. Sprawiedliwości Międzypokoleniowej, Młodzieży, Kultury i Sportu w Komisji Europejskiej: „Każdy cykl dialogu młodzieżowego angażuje od 30 do 50 tysięcy młodych osób. To niezwykła okazja, by ich głos był słyszany na najwyższych szczeblach decyzyjnych UE”.
Kluczowe zagadnienia: W jaki sposób można lepiej zaangażować młodzież w procesy podejmowania decyzji?

Podczas konferencji debatowano nad poprawą procesu dialogu młodzieżowego, budowaniem wspólnoty młodych Europejczyków oraz zapewnieniem ich znacznego udziału na wszystkich etapach podejmowania decyzji. Młodzież przedstawiła europejskim i krajowym władzom konkretne rekomendacje dotyczące angażowania i wzmacniania pozycji młodych ludzi w UE.
W ramach warsztatów poruszono tematy takie jak:
- Twoje bezpieczeństwo w UE.
- Młodzi ludzie w cyberświecie.
- Czy twój głos ma znaczenie w UE?
- Młodzież mówi „sprawdzam” dla wartości UE.
- Dialog młodzieżowy na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym – najlepsze praktyki, studia przypadków.
Podsumowanie obrad: Wspólne wnioski i rekomendacje
Ostatni dzień konferencji był poświęcony prezentacji wyników prac grup roboczych oraz podsumowaniu osiągnięć przez wybitnych prelegentów. Tomasz Krześniak, Zastępca Dyrektora Generalnego FRSE, podkreślił znaczenie tego wydarzenia: „Europejska Konferencja Młodzieżowa w Lublinie to nie tylko miejsce dyskusji, ale przede wszystkim platforma realnego wpływu młodych ludzi na kształtowanie przyszłości Unii Europejskiej”.
Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Młodzieży
Bezpośrednio po konferencji, w dniach 5-6 marca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Młodzieży. Wzięło w nim udział około 90 przedstawicieli państw UE, którzy omawiali rozwój polityki młodzieżowej, przyszłość unijnych programów oraz nowe inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz młodzieży.
Prezydencja Polski w Radzie UE
Europejska Konferencja Młodzieżowa była kluczowym wydarzeniem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Polska sprawuje od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Kolejna konferencja odbędzie się jesienią w Danii.