Blisko 330 projektów i inicjatyw edukacyjnych, zrealizowanych wspólnie z 300 instytucjami z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, ponad 53 tys. uczestników objętych działaniami i 537 rezultatów pracy intelektualnej – to kluczowe osiągnięcia Programu Edukacja realizowanego w ramach Funduszy EOG przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Przez sześć lat program wspierał polską edukację, redukował różnice społeczno-ekonomiczne i wzmacniał współpracę z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Dzięki jego elastyczności i wsparciu Państw-Darczyńców udało się sprostać współczesnym wyzwaniom, w tym pandemii COVID-19 i kryzysowi uchodźczemu związanemu z wojną w Ukrainie.
– Oferta programu stwarzała wiele możliwości. Dotarła tam, gdzie była najbardziej oczekiwana: do szkół, uczelni, organizacji pozarządowych czy samorządów – podkreśla Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE.
Program Edukacja w liczbach
Od 2019 roku w ramach programu zrealizowano:
- 71 wizyt studyjnych w Islandii i Norwegii dla kadry nauczycielskiej i akademickiej;
- 45 projektów mobilnościowych, z których skorzystało ponad 530 studentów i pracowników uczelni;
- 141 projektów współpracy instytucjonalnej między Polską a Państwami-Darczyńcami, w tym
- 58 projektów dotyczących wyłącznie rozwoju kształcenia zawodowego (VET).
Dzięki tym inicjatywom blisko 52 tys. osób skorzystało z oferowanego wsparcia, a zespoły projektowe opracowały setki nowatorskich materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki, programy studiów, aplikacje mobilne, filmy edukacyjne czy narzędzia VR.
Zakres tematyczny realizowanych działań był bardzo różnorodny – od projektów, które promują nowoczesne technologie i nauki ścisłe, po te, które koncentrują się na edukacji ekologicznej, kompetencjach miękkich czy integracji społecznej. Wśród nich zarówno duże instytucje, jak i małe szkoły czy organizacje pozarządowe znalazły przestrzeń do rozwoju.
Reakcja na kryzysy i wsparcie dla Ukrainy
Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie wymusiły na programie dynamiczne zmiany. Wprowadzono możliwość przedłużenia realizacji projektów, a także wdrożono formy zdalnej współpracy i szkoleń. W odpowiedzi na kryzys uchodźczy w 2022 roku zorganizowano 29 wakacyjnych warsztatów edukacyjnych, które objęły pomocą ponad 2800 osób, w tym 1700 dzieci.
Współpraca międzynarodowa kluczem do sukcesu
Kluczowym elementem programu była współpraca z instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, obejmująca 89% realizowanych projektów. Na uwagę zasługują: platforma współpracy bilateralnej, z której skorzystało blisko 500 użytkowników, a także wydarzenia bilateralne umożliwiające wymianę doświadczeń z udziałem ponad 500 uczestników z Państw-Darczyńców.
Rezultaty, które zostaną na lata
Program Edukacja to setki ogólnodostępnych rezultatów, takich jak podręczniki, programy nauczania, aplikacje mobilne, platformy edukacyjne, gry czy filmy 360 stopni w technologii VR.
O wyjątkowym znaczeniu programu świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Przykładem jest projekt „COMMUNE SENSE” Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944, nagrodzony w konkursie Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej 2023 i storytellingowym #EduStories. Z kolei projekt „Edu-Action 2022-2023” realizowany przez Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu otrzymał międzynarodowe wyróżnienie Muzycznych Orłów w kategorii publikacja naukowa i popularnonaukowa za monografię „Edukacja jako impuls do społecznej inkluzji”, powstałą jako jeden z rezultatów działań projektowych. Program Edukacja to jednak przede wszystkim historie ludzi, którzy zmienili swoje życie zawodowe i społeczne, uruchamiając jednocześnie pozytywne zmiany w swoich środowiskach.