Rozwiń skrzydła z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji
Czy możliwe jest, aby Polacy z łatwością rozwijali dziś umiejętności zawodowe, poszerzali swoje horyzonty, a przy tym rozwijali swoje pasje? Czy możliwe jest, aby ich pewność siebie rosła, a bariery językowe i kulturowe znikały? Oczywiście! Takie właśnie efekty osiąga aż 89% uczestników wyjazdów organizowanych w ramach projektów edukacyjnych. Deklarują oni wzrost swoich kompetencji zawodowych, a 92% z nich podkreśla rozwój umiejętności językowych i międzykulturowych.
Już 14 stycznia 2025 roku w Warszawie odbyła się XII edycja Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego, organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). To wydarzenie, które od lat inspiruje tysiące osób do działania, i od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każdego roku bierze w nim udział około 1500 osób z całej Polski – naszych beneficjantów oraz tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z programami edukacyjnymi zarządzanymi przez naszą instytucję. W tym roku chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło ok. 1800 osób!
Nauka poza szkolną ławką
Skąd takie zainteresowanie? Korzyści, które odnoszą uczestnicy takich inicjatyw, są ogromne! Czy wiesz, że aż 85% osób biorących udział w projektach edukacyjnych uważa, że zdobyte doświadczenia pomagają im w samodzielnym działaniu i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami? Badanie „Poza szkolną ławką” pokazało również, że 67% młodych ludzi po zakończeniu programów chętniej również angażuje się w działania lokalnych społeczności. Udział w międzynarodowych projektach to nie tylko nauka, ale także inwestycja w rozwój osobisty i społeczne zaangażowanie.
Budżet na rozwój przyszłości
Rok 2025 (w ramach trwającej perspektywy finansowej 2021–2027) pod względem budżetu zapowiada się rekordowo, bo aż ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych na realizację projektów edukacyjnych. Dzięki tym środkom więcej osób, w tym osoby z ograniczonymi możliwościami, będzie miało dostęp do programów edukacyjnych. Środki te pozwolą skupić się na rozwijaniu umiejętności, które są kluczowe dla przyszłości, takich jak współpraca w międzynarodowych zespołach czy sprawne korzystanie z nowoczesnych technologii.
Rok 2024 – sukcesy polskich beneficjentów
Polska jest w grupie liderów – nasz kraj utrzymuje czwartą pozycję w Europie w programach Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności z liczbą 7282 złożonych wniosków. Niemal co dziesiąty wniosek złożony w Europie pochodzi właśnie z Polski! To dowód na to, że nasze instytucje edukacyjne, nauczyciele i uczniowie bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań oraz możliwości, jakie daje międzynarodowa współpraca.
Przyszłość zaczyna się teraz
Ogólnopolski Dzień Informacyjny to wyjątkowe wydarzenie, które łączy inspirację, edukację i praktyczne wsparcie. Warsztaty, sesje tematyczne i indywidualne konsultacje z ekspertami umożliwiają uczestnikom poznanie nie tylko szczegółów aplikowania, ale także historii osób, które już skorzystały z mobilności edukacyjnej i innych projektów w ramach programów zarządzanych przez FRSE.
Więcej informacji: ODI 2025